Çağrı merkezi

Anasayfa / Çağrı merkezi

Paketlerimiz

(Birbirinden Özel, Her Bütçeye Uygun Eşsiz Paketlerimiz)

Premium Cloud Çağrı Merkezi

Kayıd CTI, Bilgisayar Telefon Entegrasyonu ACD Otomatik Arama Dağıtımı Çağrı Kuyruğu IVR Yönetimi Wall Board - Operasyon Takip WebRTC Web Phone Coğrafi Yedekmele Database Maintenance Gelişmiş Rapor Yönetimi KPI Destekli Rapor Özel Raporlama Programları Entegrasyon API ile CRM, ERP ve E-Ticaret Entegrasyon Manuel Arama Preview Otomatik Arama Predictive Otomatik Arama Blacklist (Engelleme Listesi) Müşteri Bilgilerini Düzenleyebilme Dosya Yükleme CRM Konferans odalarını tanımlama ve yönetme Müşteri Anketi Oluşturma Ücretsiz IP PBX Kullanıcı Lisansları

700.00 TL / Tek Sefer

Satın Al

Pro Cloud Çağrı Merkezi

Inbound Çağrı Yönetimi Gelişmiş Müşteri Temsilcisi & Kuyruk Raporları Anlık izleme paneli (Durum Paneli) Gömülü Webphone ve Entegre CRM Gelişmiş IVR Ses Kayıt - Sesli Posta Ve Daha Fazlası

550.00 TL / Tek Sefer

Satın Al

Basic Cloud Çağrı Merkezi

Inbound Çağrı Yönetimi Gelişmiş IVR Ses Kaydı Api Desteği Ve Daha Fazlası

250.00 TL / Tek Sefer

Satın Al

Çağrı merkezi

Çağrı Merkezi

Müşterileriniz ile iletişim kurmanın en hızlı ve verimli yolunu kullanın. Yealink size opsiyonel ve alternatif bir alt yapı sunar. Tek ekran kullanarak tüm özellikleri aktif edebilirsiniz. İşletmeniz için hangi ihtiyaçlar varsa sunucuyu uygun şekilde kurgulayın.

İnternet olan her yerde mobil cihazlarınız ile erişimde olun ve tanımlama yapmak istediğinizde anlık olarak yapın. Raporlarınız ile iş akışınızı ekrandan izleyin. Müşterileriniz sizi aradığında doğru zamanda doğru müşteri temsilcisine aktarım sağlayın. Size gelen aramalar sizin kurguladığınız ve belirlediğiniz filtrelerden geçer ve ilgili olan müşteri temsilcisine bu şekilde aktarılır.

Gelen ve giden aramalarınız, canlı destek görüşmeleriniz, müşteri mailleriniz, tek ekran üzerinden size ve müşteri temsilcilerinize sunulur. Doğru müşteri temsilcinin bağlanması oldukça önemlidir ve sunucumuz size %100 garantisi verir.

Çağrı merkezi sayesinde yeni müşteriler kazanın ve müşterilerin size geri dönüş oranını arttırın. 


Performans Değerlendirmeleri Anlık Yapın

Müşteri temsilcileriniz yüzlerce olsa da çağrı geçmişini görüntüleme, performans kaydı, kayıtlı olan görüşmeleri dinleme özellikleri ile farklı özellikleri ekleyerek kullanın. Akıllı dağıtım modülümüz ile size gelen aramaların her biri hızlı şekilde doğru müşteri temsilcisine aktarılsın.

Doğru aktarım sayesinde daha hızlı cevaplama süresine ulaşın ve müşterilerinizin bekleme süresini kısaltın. Müşteri memnuniyetinizi arttırın. Özel müşterileriniz için bu özellik sayesinde hatta bekletme gibi durumlar yaşamayın. Uzmanlar tarafından hızlı şekilde cevaplanan çağrılar sayesinde iş veriminizi ve kazancınızı arttırın.

Dilerseniz özel müşterilerinizi bekletmeden özel müşteri temsilcilerinize de aktarabilirsiniz. Yapılan tüm görüşmeler kayıt altında olsun. Bu şekilde tüm konuşmaları istediğiniz zaman dinleyebilir ve değerlendirebilirsiniz. Kalite değerlendirme formalarını kullanarak görüşmeleri değerlendirin. Müşteri temsilcilerinizin verimini arttırın ve performansını güçlendirin.


Raporlarınız Size Özel Hazırlansın

Size özel hazırlanan raporlar bir karar alacağınız ya da değişiklik yapacağınız zaman size yardımcı olsun. Raporlarınızı entegre ve uyumlu yapın. KPI takibi için en hızlı şekilde hazırlanın. Raporlarınız sayesinde anlık olarak ölçme yaparak değerlendirme yapın.

Hızlı iletişim müşterilerinizle sanki yüz yüzeymişsiniz gibi iletişim kurmanızı sağlasın. Sohbet talebi olduğu zaman masa üstü bilgisayar ya da mobil cihazlarınızdan anında görebilir ve yönlendirebilir ya da cevaplayabilirsiniz. Canlı Destek özelliğini kullanarak müşterileriniz ile birebir iletişime geçin. Müşterilerinizi tanıdıkça onlara özel olan mesajlar gönderebilir ve etkileşimi doğru şekilde arttırmış olursunuz.

Çağrı merkezi sunucumuzu kullandığınızda herhangi farklı uygulama kullanmaya gerek olmadan tek platformdan konuşmaları ve görüşmeleri yönetin. Tek bir kanal kullanıldığı için uygun maliyetlerden yararlanın ve iletişim ağınızı da dilediğiniz kadar genişletin.

Sisteme bir operatör tanımlamak istediğinizde saniyeler içinde yapabilirsiniz. Herhangi bir operatörü denetlemek için çağrı geçmişini, sürelerini, canlı sohbetleri anında önünüze getirerek gözden geçirin.


Güncel Yedekleme

Yealink sunucularımız verilerinizi bulut teknolojisi ile saklar ve iş birliği içerisinde çalışır. Verileriniz her zaman bulut üzerinde kayıtlı ve güvende olur. Bu şekilde hizmet esnekliğiniz her zaman üst seviyede olur.

Sizi güçlü kılacak özelliklerimizden biri de canlı destek özelliğimizdir. Çağrı merkezi ve canlı destek özelliğini kolay bir şekilde adımları izleyerek birleştirin. Karmaşık çok kanallı ekranlardan kurtularak tek ekran üzerinden yönetime geçin. Çağrı merkezinizi ve canlı sohbetlerinizi tek kanaldan yöneterek müşteri memnuniyetinizi arttırın.

Operatörleriniz yalnızca müşterileriniz ile konuşmaları değil dilerseniz mailleri de yönetsin. Satış, öneri, şikayet ve benzeri talepleri operatörlere aktararak hızlı cevaplama ve kontrol sağlayın. Markanızı ya da şirketiniz tanıtmak istediğinizde reklam ve sunumları yine operatör kanalı ile hızlı bir şekilde gönderin.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 0850 259 99 66

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.
Top