Omnichannel

Anasayfa / Omnichannel

Paketlerimiz

(Birbirinden Özel, Her Bütçeye Uygun Eşsiz Paketlerimiz)

Premium Omnichanel

Inbound Tüm Özellikler Outbound tüm özellikler METİN TABANLI tüm özellikler Ses Kaydı Api Desteği WhatsApp Bussines,Entegrasyonu Ve Daha Fazlası

900.00 TL / Tek Sefer

Satın Al

Pro Omnichanel

Inbound Tüm Özellikler Outbound tüm özellikler WhatsApp Bussines,Entegrasyonu Ses Kaydı Ve Daha Fazlası

800.00 TL / Tek Sefer

Satın Al

Basic Omnichannel

Inbound Tüm Özellikler Outbound tüm özellikler Ses Kaydı Ve Daha Fazlası

700.00 TL / Tek Sefer

Satın Al

Omnichannel

Omnichannel İletişim Merkezi

Dijital kanallar ve ses arasında birleşik müşteri etkileşimlerinin en iyi şekilde yönetmek için iletişim merkezi çözümlerinin en iyi ve kaliteli özelliklerine sahip olun. Omnichannel etkileşimlerinizi Ses, E-posta, Sohbet-Canlı Destek, Görüntülü Chat Contact Center hizmetlerimiz ile kolay bir şekilde yönetin.

E-posta Yönetimi

Müşteri e-postalarınıza daha hızlı cevap verebilmek için dahili e-posta düzenleyicisi ile şablonlarını kullanın. Müşteri temsilcilerine aktarmak için kullanın. Aktarım yaparken belirli kuralları siz belirleyin. Mail trafiğinizi detaylı bir şekilde raporlayın.

Raporlarınızı arşivleyin ve bildirimleri kendi istediğiniz gibi hazırlayın. Mailinizi yönetmeniz için özel olarak hazırlanan uygulamamız ile gelen mailleri konularına göre kategorilendirin.

Yealink olarak size sunduğumuz yönetim programı ile hiçbir müşteri mailinizi cevapsız bırakmayın. Aktarım yaptığınız temsilciler hiçbir bildirimi kaçırmaz ve akıllı dağıtım sistemi kullandığınız için kolay şekilde cevaplar.

Ses

Yealink ile telefonunuz için benzersiz olan bir kontrol sistemi kullanın. Telefon kullanımınız yoğun ise telefon trafiğinizi istediğiniz gibi yönetin. Müşteri odaklı olan çağrı merkezine sahip olun.

Hem gelen hem de giden çağrılarınızı tek bir ekran ile yönetin. Temsilcileriniz ve işiniz ile ilgili verimi arttırarak müşteri memnuniyetinizi de arttırın. Yealink size opsiyonel ve alternatif bir altyapı sunar. Tüm özelliklerinizi tek ekrandan kontrol edin. İnternet bulunan herhangi bir noktada mobil cihazınızdan işletmenizin ihtiyaçları için kurgulayın.

Sosyal Medya

İletişim merkezi çözümlerimiz müşteri etkileşimlerinizi daha da çeşitlendirmek için sosyal medya platformlarını kullanır. Sosyal medya hesaplarınızın hepsinden bildirim geldiğinde anında görün ve yönetin.

Facebook, Twitter, Instagram, Bip, Google Plus, Telegram, Viber ve benzeri uygulamaları daha kolay şekilde kullanın ve müşterilerinizin etkileşimlerine tek ekran üzerinden hızlı bir şekilde cevap verin.

Görüntülü / Live Chat

Web sitenizde, mobil uygulamalarınızda, mobil platformlarınızda müşterileriniz görüntülü destek talebi bulunduğunda yüz yüze olarak etkileşim sağlayarak müşteri memnuniyetinizi arttırın.

Anlık iletişim imkanı sayesinde müşterilerinizin isteklerine hızlı cevap verin ve iletişim kalitenizi arttırmış olun. Video ile görüşme yapmak için müşteri destek sisteminize video görüşme düğmesi de ekleyin. Çevrimiçi canlı sohbet hizmeti ile müşteri etkileşimlerinizi en iyi düzeye çıkarın. Bir ürün satıyorsanız müşteriniz için canlı sohbet sayesinde satın alma sürecini doğru şekilde yönetin ve rehberlik edin.

Canlı Destek

Mobil ile web uygulamalarınızda müşterilerinizin talep ve fikirlerine online olarak destek verin. Canlı destek sayesinde müşteriniz ile sanki mağazadaymışsınız gibi ilgilenin ve hizmet kalitenizi arttırın. Belirlediğiniz hazır mesajlarla müşterilerin belirli sorularına hızlı ve anlık cevap verin. Zamandan kazanarak satışlarınızı arttırın.

Arşivleme özelliği sayesinde geçmiş sohbetlerinizi kaydederek kayıt altına alın. Online sohbet hizmetimizi 7/24 kullanarak müşterilerinize her zaman ulaşın. Uygulama üzerinden müşteri trafiğinizi kontrol edin. Günlük olarak ziyaretçi analizi yaparak geri dönüşlerinizi değerlendirin.

Canlı destek hizmetimizle müşterilerinizin gezdiği ürün veya sayfalarla alakalı bildirimler ileterek etkileşimi arttırın. Ziyaretçileriniz destek butonuna tıkladığında kolay kullanılan bir ara yüz ile iletişime geçin.


Kiosk

Kiosk hizmetimiz sayesinde mağazalarınızda veya şubelerinizde Kiosk cihazı bulundurarak müşterilerinizin talep, istek, şikayetlerine görüntülü şekilde cevaplayın. Mutlu müşteriler ile hizmet kalitenizi arttırın.

Canlı desteği 7/24 verin. Firmanıza özel olarak tasarlanan bir ara yüz ile müşterileriniz ile kolay bir şekilde iletişim kurun. Kullanıcı dostu bir ara yüz kullandığınızdan müşterilerinizin sorularını hızlı ve kolay şekilde cevaplayın.

Aksiyon metinleriniz sayesinde vakit kaybetmeden müşterilerinizin sorularına yanıt verin. Yealink mobil uygulamanız ile web sayfanız için size gerçek zamanlı olarak mesajlaşma imkanı sunar. 

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 0850 259 99 66

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.
Top